Autoři : Ladislav Kyška
            Ladislav Sýkora
Snažíme se o zlepšení stránek o SDH Nýrsko.
Doufáme, že Vám budou tyto stránky vyhovovat :-)

Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Ni ku zisku, ni ku slávě, toliko ku pomoci bližnímu svému.

 

Akce SDH

Den hasičů 3.5.2014
      Dne 3.5.2014 jsme, jako každý rok, pořádali Den hasičů. Jeho součástí byl čtvrtý ročník dětské soutěže v požárním útoku, která se konala dopoledne a v odpoledních hodinách byl naplánovaný taktéž čtvrtý ročník soutěže dospělých s historickými mašinami PS8. Soutěž se konala na našem cvičišti u hasičské zbrojnice. V časných ranních hodinách jsme připravili závodiště a pro případ deště jsme pro zúčastněné a přítomné diváky postavili náš velký stan.
      Do dětské soutěže se přihlásilo sedm družstev. Soutěž proběhla na dvě kola a lepší čas rozhodl. Po prvním kole bylo v čele družstvo z Klenové, těsně následováno Dešenicemi a Klatovami. Pauza mezi prvním a druhým kolem byla zpestřena ukázkou provedení požárního útoku v podání našich nejmladších hasičů, kteří si za svůj výkon vysloužili velký potlesk od diváků. Ve druhém kole dosáhlo na nejlepší čas družstvo ze Strážova, druhé byly Dešenice a třetí Luby. Po vyhodnocení obou kol bylo následující pořadí. Kategorie starší děti: 1. Strážov, 2. Klenová, 3. Dešenice. Kategorie mladší děti: 1. Klatovy, 2. Nýrsko, 3. Dlažov.  
      Od jedné hodiny začala soutěž dospělých. Přihlásilo se deset družstev a bylo tak rozhodnuto o provedení dvou kol a opět lepší čas rozhodl. V prvním kole se nejlépe dařilo družstvu Neznašovi II, druhé bylo Nýrsko I (jogurti) a třetí Nýrsko II (staříci). Přestávka mezi prvním a druhým kolem byla zpestřena ukázkou historické džberovky , kterou zrekonstruoval pan Jaroslav Hrdlička starší. Ve druhém kole se žádnému družstvu nepodařilo zlepšit čas vedoucích Neznašov II a ty si tak zasloužily první místo. O druhé místo byl sveden urputný boj mezi oběma domácími družstvy. Letos z něho vyšlo lépe Nýrsko II (staříci) a Nýrsku I (jogurti) tak zbylo třetí místo.
       Závěrem je třeba poděkovat všem zúčastněným, divákům, Městské Policii Nýrsko a sponzorům.
 

XX. ročník Memoriálu Václava Nejedlého

Tak jako každý rok, připadlo na naše SDH pořádání jednoho kola Pošumavské hasičské ligy (PHL). Zároveň s touto soutěží se koná Memoriál Václava Nejedlého. Termín byl oproti minulým rokům posunut o jeden týden dříve. Letos tedy, sobota 24.8.2013. Již v pátek jsme se sešli v hasičské zbrojnici a připravili si všechny věci potřebné pro uspořádání soutěže. Jelikož se jednalo o již dvacátý ročník memoriálu, muselo být vše perfektní. Na hřišti se postavil stan pro diváky a naměřili se dráhy.

V sobotu, v sedm hodin ráno, jsme provedli poslední úpravu hřiště a zázemí pro občerstvení. Kolem deváté hodiny, začali přijíždět první soutěžící. Začátek soutěže byl naplánován na desátou hodinu. Proběhla rozprava a ve čtvrt na jedenáct se již první družstvo připravovalo na základně k provedení požárního útoku dle pravidel požárního sportu. Časomíra byla OSH Klatovy a terče nástřikové o objemu deset litrů. Celkem se do soutěže přihlásilo dvacet družstev. Šest ženských a čtrnáct mužských. Závodilo se ze dvou stavů a soutěž tak plynule ubíhala. K příjemné atmosféře soutěže jistě přispěl i moderátor Jan Adamec, který vše super komentoval a přinášel spoustu informací o soutěžních družstvech. Kolem poledního byla liga odběhnuta. Po malé přestávce byla vyhodnocena, a které družstvo chtělo, mohlo se přihlásit do Memoriálu Václava Nejedlého. Naše ženy skončily na krásném třetím místě a muži I (jogurti) taktéž. Muži II (staříci) skončili na šestém.

Čas potřebný pro výměnu terčů za naše sklopné, byl vyplněn ukázkou našich starších členek v provedení požárního útoku dle pravidel, podle kterých se soutěžilo před čtyřiceti lety. Vše okomentoval pan Jaroslav Hrdlička. Útok se ženám podařil a byly po zásluze odměněny potleskem od přítomných diváků.

Nyní již nic nebránilo v zahájení dvacátého ročníku Memoriálu Jana Nejedlého. Soutěž se konala na jedno kolo, startovalo se ze dvou stavů najednou a nejlepší čtyři ženská družstva, respektive nejlepších osm mužských, postoupilo do dalších vyřazovacích bojů. Protože se přihlásilo pouze šest družstev žen, postoupily čtyři nejlepší rovnou do semifinále. Mužských družstev bylo čtrnáct, postupovaly tedy nejprve do čtvrtfinále. Zde se již soutěžilo vyřazovacím způsobem. Výherce pokračoval do dalšího kola. Domácím celkům se dařilo a tak se naše družstvo žen utkalo se ženami z Pačejova o třetí místo a podařilo se jim po vyrovnaném útoku toto družstvo porazit. Mezi mužskými družstvy dokonce Muži I (jogurti) postoupili až do samotného finále. Zde už bohužel nestačili na celek z Dehtína a obsadili tak druhou příčku.

Co říci závěrem? Počasí nám přálo, soutěž se obešla bez zranění a nesla se v přátelském duchu. Poděkování sponzorům, soutěžním družstvům a spoustě diváků, kteří si našli trochu času a přišli nás podpořit.Den hasičů 4.5.2013 Nýrsko

 

      Dne 4.5.2013 pořádal náš sbor dobrovolných hasičů Nýrsko již třetí ročník Dne hasičů. Ráno jsme se sešli v sedm hodin u naší zbrojnice a začali s přípravou sportoviště a malého zázemí pro diváky, v podobě našeho velkého stanu. Součástí dne byla dopolední soutěž mladých hasičů v požárním útoku a odpolední soutěž dospělých s historickými stroji PS8, taktéž v požárním útoku.

       Do dětské soutěže se přihlásilo jedenáct družstev, proto bylo rozhodnuto o jejím dvoukolovém provedení. Samotná soutěž začala v devět hodin. Po prvním kole bylo ve vedení družstvo z Dešenic s časem 21,08s, následováno Bystřicí nad Úhlavou a Malou Vískou se shodným časem 22,3s. V přestávce mezi prvním a druhým kolem, byl pro zpestření soutěže zařazen požární útok v provedení našich nejmladších hasičů. Ten se jim povedl na výbornou a dokonce časem předstihly své starší kolegy. Ve druhém kole se nejlépe vedlo Klenové, která si skvělým časem 20,09s zajistila vítězství celé soutěže. Na druhém místě skončily Dešenice a na třetím Bystřice nad Úhlavou.

       Od 13:00 začala soutěž dospělých. Zde se přihlásilo pouze šest družstev a soutěž tak byla vyhlášena jako tříkolová. Hned v prvním kole družstvo ze Slavošovic nasadilo pomyslnou laťku hodně vysoko, když dokončilo svůj pokus s časem 25,96s. Následovalo je družstvo z Dešenic I s časem 28,18s a třetí bylo Nýrsko I (jogurti) s časem 31,54s. Průběh druhého kola se nesl v duchu prvního a první tři si své pozice uhlídali. Do třetího kola již Slavošovice, jisté si svým nedosažitelným časem, nenastoupily. A protože se Nýrsku I (jogurtům) útok na druhou pozici nepovedl, zůstalo vše podle prvního kola. Vyhrály Slavošovice, druhé byly Dešenice I a třetí Nýrsko I.

       Ovšem to nejlepší z celého dne, nastalo v první přestávce soutěže „osmiček". Devět našich „starších" členek se rozhodlo zavzpomínat si na své soutěžní začátky a předvést nám ukázku provedení požárního útoku přesně tak, jak se prováděl před čtyřiceti lety. Aby diváci věděli co právě hasičky dělají, ujal se pan Hrdlička Jaroslav mikrofonu a celý průběh útoku komentoval. Vše začalo nástupem a hlášením velitelky družstva o připravenosti družstva k vykonání útoku. Za hlasitého velení velitelky bylo podle přesných úkonů rozvinuto útočné vedení a nakonec zavodněno. To vše trvalo 84s. Diváci tento výkon odměnili hlasitým potleskem.

       Co říci závěrem? Klobás a hranolek bylo dost, piva a limonády taktéž. Celý den proběhl s hladkým průběhem, počasí nakonec taky vydrželo a divákům a soutěžícím se snad u nás líbilo.

_____________________________________________________________________

Hasičský ples

 

     Dne 10.3.2012 se konal v kulturním domě v Nýrsku Hasičský ples. Jako místní jednotka SDH jsme nad plesem převzali pořadatelskou činnost.

     V pátek jsme se všichni sešli v hasičárně a každý si podle přidělených úkolů začal připravovat věci pro bezproblémový chod celého plesu. Bylo třeba zajistit provoz výčepu, baru, tomboly, šatny a malé kuchyňky s něčím malým k zakousnutí. Dále byla ustanovena požární hlídka a služba pro případné nastolení pořádku.

     V sobotu dopoledne jsme vyrazili do kulturního domu a začali se připravovat stoly a „trošku" se přizdobilo podium. Také dorazilo objednané zboží a mohl se zprovoznit bar a výčep. Tombola byla vystavena na připravené police a ples tak mohl začít. Oficiální začátek plesu byl stanoven na osmou hodinu večerní, ale hosté se začali sjíždět již daleko dříve. Většina z nich měla vstupenku s místenkou, tak vše probíhalo bez problémů. S úderem osmé hodiny se představila s nacvičeným předtančením klatovská taneční skupina Modern a předvedla dvě vystoupení. Tím byl zahájen náš hasičský ples. Po taneční skupině Modern na podium nastoupila sušická hudební skupina Compact a večer se tak rozjel naplno. V začátku jeho průběhu se prodávali lístky do tomboly a lidé si brzy začali vybírat ceny. Celý průběh plesu potom proběhl v příjemné a přátelské atmosféře, lidé se bavili a tančili. V půl páté ráno, když se rozešli poslední hosté, jsme okamžitě začali s úklidem. Vše bylo uvedeno do původního stavu, odpadky vyvezeny a podlahy vytřeny a zameteny.

     Co říci závěrem? Podle nás se ples vydařil a chtěli bychom touto cestou poděkovat DDM Nýrsko za zapůjčení prostor, spoustě sponzorů, kteří věnovali dárky do tomboly a samozřejmě hostům, že přišli a chovali se jako lidi.   

______________________________________________________________________

Den hasičů

Dne 7.5.2011 náš sbor uspořádal „Den hasičů". Program celého dne byl rozdělen do dvou částí. Dopoledne se konala soutěž dětských družstev a odpoledne přišla na řadu družstva dospělých, závodících se staršími stroji PS-8. Navíc byla po celou dobu otevřena hasičská zbrojnice.

Celá akce začala v devět hodin ráno, nástupem dětských závodníků a startem jejich soutěže. Vzhledem k počtu přihlášených družstev bylo přistoupeno k dvoukolovým pokusům. Pravidla byla dle požárního sportu, s nástřikem na sklopné terče. Všichni soutěžící se opravdu hodně snažili, aby dosáhli co nejlepšího času. Díky ukázněnosti všech zúčastněných vše probíhalo bez zbytečného zdržování a soutěž byla úspěšně ukončena v půl dvanácté. Na prvním místě se umístilo družstvo ze Strážova, druhý byl Lomec a na třetím místě Bystřice nad Úhlavou.

Souběžně s dětskou soutěží bylo možno si prohlédnout naši hasičskou zbrojnici, kde ochotně na všechny otázky odpovídali kvalifikovaní hasiči. A zatímco dospělé zajímalo spíše technické vybavení našich vozidel, pro děti byl největší zážitek moci si na chvilku sednout za volant našich cisteren. Venku před hasičskou zbrojnicí byl v neustálém obležení lidí automobil rychlé záchranné služby z Nýrska. Jeho osádka ráda představila jak auto, tak jeho vybavení. Na figuríně, kterou „záchranka" přivezla sebou, si návštěvníci mohli, pod dozorem odborně proškolené osoby, sami vyzkoušet správné provádění nepřímé masáže srdce a dýchání z úst do úst.

V jednu hodinu po poledni, byla zahájena soutěž dospělých s dnes již historickými stroji PS-8. Na startu se sešlo deset družstev a tak i zde bylo přistoupeno ke dvěma pokusům. Také zde se závodilo podle pravidel požárního sportu s malými úpravami a nástřiky na sklopné terče. Hned od začátku bylo vidět, že tyto stroje, i přes svůj vysoký věk, rozhodně nepatří do šrotu. Vše probíhalo v přátelském duchu a soutěž tak rychle dospěla do svého konce. Za vyzdvihnutí zde jistě stojí Nýrské družstvo Legend, které bylo složeno výhradně ze starších pánů hasičů a především potom Jan Kolář starší, který se ve svém věku šestasedmdesáti let, bravurně  zhostil funkce strojníka. Vítězství si odvezlo družstvo z Dešenic, druhé místo Nýrsko 2 - staříci a třetí místo Nýrsko 1 - jogurti.

Závěrem bych chtěl jménem výboru SDH Nýrsko poděkovat všem sponzorům za sponzorské dary, bez kterých by podobná akce nebyla možná. Soutěžícím za ukázněnost a férové soutěžení. Posádce ZZS Nýrsko za ochotné předváděné svého zásahového vozidla. Členům našeho sboru za bezproblémový průběh celé soutěže i dne otevřených dveří. Městské Policii za dozor nad bezpečném přecházení vozovky mezi naší hasičskou zbrojnicí a místem konání soutěží. A nakonec všem návštěvníkům, kteří se zašli podívat, něco se dozvědět o naší činnosti a podpořit soutěžní družstva v jejich snažení.

_______________________________________________________________________
14.1.2011 jsme měli výroční valnou hromadu, tradičně pořádanou v restauraci na kempu. Taky tradičně se nejprve přednesli všechny zprávy a potom mladí hasiči předvedli nacvičené představení, sestávající ze dvou pohádek (více v sekci "akce mladých hasičů"). Následovala večeře a oblíbená volná zábava. Co napsat závěrem? Výročka se vydařila, ceny se rozdaly a všichni přežili ve zdraví. Už teď se těšíme na další.